Trys žmogaus veiklos rūšys gali sukelti problemų bendraujant su kitais: tai veikla, žodis ir mintis. Veikla yra pernelyg grubi, tikėkimės, kad joks protingas žmogus savo veiksmais nesukels problemų tiems, su kuriais bendrauja. Mintis yra pernelyg subtili ir nėra tiesioginis etiketo pažeidimas, nors po bendravimo ir gali palikti nemalonų pėdsaką. O štai žodžiai yra pats skaudžiausias mūsų santykių aspektas. Todėl pirmiausia reikia išmokti kontroliuoti savo kalbą.
Kiekvienas iš mūsų yra apdovanotas kalbos dovana ir, pasitaikius pirmai progai, pradedame kalbėti. Tačiau jei nekalbame apie amžinąsias tiesas, esame linkę kalbėti nereikšmingai. Kalbos kontrolė nereiškia tylos įžadų. Kalbos kontroliavimas reiškia sustoti laiku ir nepasakyti per daug.
Taigi kaip kontroliuoti savo kalbą darbe, bendraujant su kitais žmonėmis, atliekant savo pareigas, atstovaujant savo organizacijai?
- Galime asmeniškai nesutikti su kito asmens įsitikinimais ir vertybėmis, tačiau neturėtume jų viešai kategoriškai atmesti ir paskelbti vienareikšmiškai klaidingomis.
- Galime nesutikti su kito žmogaus tiesa, bet neturėtume skelbti, kad tik mūsų tiesa yra galutinis autoritetas.
- Galime nesutikti su kito žmogaus tikėjimo aspektais, tačiau neturime pažeisti jo individualumo, vidinės laisvės ir teisės pasirinkti savo kelią (laikytis savo gyvenimo taisyklių).
- Kalba yra destruktyvi, jei ji priklauso nuo kalbėtojo emocijų poveikio.
- Kalba yra destruktyvi, jei kalbėtojas nepriima kritikos. Diskusija su juo ar ja tiesiog neįmanoma. Toks žmogus savo nuomonę įrodinėja iki paskutinio atokvėpio.
- Jei žmogus nėra susiformavęs savo pasaulėžiūros ir vertybių
- Jei žmogus yra per daug veikiamas kitų žmonių įtakos.
- Kalba yra destruktyvi, jei joje aiškiai išreikšta neapykanta ir agresija.
- Jei kalbantysis klijuoja etiketes aplinkiniams, savo tariamiems priešams duoda kandžius apibrėžimus.
Tokia kalba atspindi kalbančiojo vidinį pasaulį. Tai kraštutinis įsitikinimas ir kategoriškas kitų tiesų bei vertybių atmetimas. Ir tik gerai subalansuotas žmogus sugeba valdyti kalbą, susidoroti su proto poreikiais, suvaldyti pyktį ir sutramdyti liežuvio įgeidžius. O tai reikškia ne tik jo paties, bet ir organizacijos sėkmę.
Šaltinis / Ruzov V.O. Kaip suburti svajonių komandą, (2018)