DSC02540 Edit copy 1 scaled

About Me - Manager's handbook "V.B.L. Values-Based Leadership"

During those almost 15 years of active participation in business I have received a great number of professional experiences, which I call “the moments of truth”. In our daily routine, tasks, goals, action plans and deadlines are the interconnected and inseparable parts necessary for business to function, which we rush to implement in order to meet the expectations. However, in the 21st century one starts to question oneself and look for such conceptions as leadership, a conscious leader, values-based leadership, inspiration, values, etc. My “moments of truth” are exactly about them, and that is why I would like to share them with you.

Laura Kauniete

Vision 

Values-based leadership is the path towards meaningful collaboration based on mutual trust, creating sustainable and responsible businesses, happy and conscious people around us.

Mission

Laura Kaunietė

Inspiring Leadership "V.B.L. Values-Based Leadership"

This practical handbook – Values-based leadership (VBL) – is the unique publication dedicated to the individual determined to develop their personal and professional qualities and to successfully build an effective, enthusiastic and common values-driven team, which willingly cooperates, is capable to easily implement their goals, creates together and works with joy.

This is your tool for everyday conscious leadership practice! Say hello to real PROGRESS. This practical handbook of manager‘s used for writing down daily tasks but also a practical manager’s handbook, which daily, weekly and monthly: motivates you to dedicate time not only for urgent but also significant matters; invites to carry out practical assignments to get acquainted with yourself as a leader; gives advice how to gather a common values-driven team around you; provides knowledge and confidence to find a solution in complex situations; helps to understand the concept of a balanced life and a feeling of success.

It is a symbol of a leader who knows what he wants!

DSC02571 scaled e1631100373815

If you are:

looking

for action, life’s meaning and harmony,

trying

to achieve business goals by questioning “how”,

feeling

that you lack focus and motivation for certain areas of life,

eager

to learn to ask your team the right questions and ensure accountability,

noticing

that negative situations tend to repeat but you don’t know the cause,

ready

to dedicate more of your time to significant things,

doubting

whether you are truly self aware,

this business planner is tailored especially for You!

Reviews

Renata / Kokybės vadovė
Renata / Kokybės vadovė
Read More
Noriu, kad žinotumėte koks prabangiai tobulas yra Jūsų kurinys! Aš pati save galiu pavadinti prabangių užrašinių kolekcionierė, tai darau jau daugiau nei 10 metų...bet kaip tai padarėte Jūs dar nemačiau! Tobula, ir noriu kad žinotumėt tai ne tik tiesiog užrašinė tai pilnavertiškai vadinama Vadovo Darbo Knyga!!! Sekmės Jums ir tikiu, kad Jūsų kurinys yra ur bus labai labai populiarus!
Kira Chekanova
Kira Chekanova
Read More
Noriu Jums padėkoti už nuostabią knygą. Išpakavusi net aiktelėjau - tai tikra meno vertybė!!!! Neįtikėtino grožio ir kokybės, tiek estetinės, tiek turino prasme. Žiūriu į Jūsų knygą ir širdis džiaugiasi. Galiu tik įsivaizduoti, ką jaučia Jūsiškė, laikant knygą/kūdikį rankose. Nedrįstu joje net brūkštelėti tušinuku, juk tai tobulybė. Neperdedu nei vienos raidelės. Pasikartosiu - tai - tobula!!! Laura, nesustokite. Džiuginkite, stebinkite ir toliau savo idėjomis. Už tai esu Jums be galo dėkinga!
Vainius Kaunietis / Vadovas
Read More
"Tai daugiau nei DARBO KNYGA"!Turbūt sunku geriau apibūdinti šį leidinį. Jame randu viską kas reikalinga mano, kaip vadovo, veikloje. Randu užrašam ir darbų planavimui skirtus lapus. Tai svarbu ir įprasta. Bet dar svarbiau randu žinias bei praktinius užsiėmimus skirtus tiek sau tiek ir darbui su Komanda. Tikiu, kad būtent vertybių pagrindu sutelktos Komados gali pasiekti pačių aukščiausių tikslų. Ši darbo knyga apie tai! Nekantriai laukiu 2022 metų ir pimųjų savo minčių joje. REKOMENDUOJU!!!
Rūta Banytė
Read More
"Puikios kokybės, prabangiai atrodanti dovana būsimam vadovui. Lyderiopažinimo užduotys padės greičiau tobulėti ir palengvins komandosformavimą"
Jolanta Zabarauskienė / Direktorė
Read More
“Tai ne tik knyga, kurią malonu paimti į rankas, tai savianalizės ir saviugdos vedlys, kupinas patarimų ir išminties.Taiklios praktinės užduotys priverčia labai susimąstyti.“
Snieguolė Mažeikienė
Snieguolė Mažeikienė
Read More
"Ar dažnai taip nutinka, kad ieškai dovanos kitam, o ją gavęs pasilieki sau?Noriu galvoti, kad nedažnai. Gavusi V.G.L. darbo knygą leidau sau ją peržvelgti. Ir stabtelėjau. Kiekvienas puslapis kalba už save...ir sustabdo akimirkai pabūti su savimi, susitelkti ir pažvelgti į vertybes, įsiklausyti į save ir šalia esantį ...Ar galima tai pavadinti darbo knyga? Linkusi suabejoti. Tai asmenybės pažinimo ir formavimo bendrakeleivė, kuri su tavim bus visur ir visada. Sustok akimirkai, apsidairyk ir įsigyk...Pirksiu antrą knygą ir dovanosiu.Ačiū, kad kuriate ir dalinatės su mumis."
Previous
Next

Contacts

DSC02540 Edit copy scaled

Laura Kaunietė
CEO & Founder

Value Based Leadership

MB “Vertybėmis grįsta lyderystė”

Company code 305984104

VAT number LT100014687710

A/C LT907300010170878680

Swedbank

Ask a question

Business planner available at: