DSC02540 Edit copy 1 scaled

About me - Manager's handbook "V.B.L. Values - Based Leadership"

During those almost 15 years of active participation in business I have received a great number of professional experiences, which I call “the moments of truth.” In our daily routine, tasks, goals, action plans and deadlines are the interconnected and inseparable parts necessary for business to function, which we rush to implement in order to meet organization leaders’ expectations. However, in the 21st century one starts questioning oneself and looking for such conceptions as leadership, a conscious leader, values-based leadership, inspiration, values, etc. My “moments of truth” are exactly about them: how to engage people, how to strive for a common goal, how and what to do for my employees for them to willingly follow me, i.e. the leader, and how I should act to become a supporter and adviser to my colleagues.

Laura Butkevičienė

Inspiring Leadership - Manager's handbook "V.B.L. Values - Based Leadership"

Values based leadership is a lifelong beliefs-based journey towards a meaningful management and a new method revealing a personal potential of a manager and coaching for conscious leadership. I’ve always supported the position that even the most complex things may be explained openly and sincerely, especially in relations between the leaders and their team members. When facing disregard of values and lack of leadership, trust and inspiration in my professional career, I have understood that I possess knowledge and – most importantly – desire to gather together a precise manager’s handbook – Values-based leadership (VBL). It is a working tool, which will help you to successfully integrate your personal and business objectives as well as to build an effective, enthusiastic and common values driven team, which willingly cooperates, is capable to easily implement their goals, creates together and works with joy.

DSC02571 scaled e1631100373815

If you are:

looking

for action, life’s meaning and harmony,

trying

to achieve business goals by questioning “how”,

feeling

that you lack focus and motivation for certain areas of life,

eager

to learn to ask your team the right questions and ensure accountability,

noticing

that negative situations tend to repeat but you don’t know the cause,

ready

to dedicate more of your time to significant things,

doubting

whether you are truly self aware,

this business planner is tailored especially for You!

Reviews

Vainius Kaunietis / Vadovas
Read More
"Tai daugiau nei DARBO KNYGA"!Turbūt sunku geriau apibūdinti šį leidinį. Jame randu viską kas reikalinga mano, kaip vadovo, veikloje. Randu užrašam ir darbų planavimui skirtus lapus. Tai svarbu ir įprasta. Bet dar svarbiau randu žinias bei praktinius užsiėmimus skirtus tiek sau tiek ir darbui su Komanda. Tikiu, kad būtent vertybių pagrindu sutelktos Komados gali pasiekti pačių aukščiausių tikslų. Ši darbo knyga apie tai! Nekantriai laukiu 2022 metų ir pimųjų savo minčių joje. REKOMENDUOJU!!!
Rūta Banytė
Read More
"Puikios kokybės, prabangiai atrodanti dovana būsimam vadovui. Lyderiopažinimo užduotys padės greičiau tobulėti ir palengvins komandosformavimą"
Jolanta Zabarauskienė / Direktorė
Read More
“Tai ne tik knyga, kurią malonu paimti į rankas, tai savianalizės ir saviugdos vedlys, kupinas patarimų ir išminties.Taiklios praktinės užduotys priverčia labai susimąstyti.“
Snieguolė Mažeikienė
Snieguolė Mažeikienė
Read More
"Ar dažnai taip nutinka, kad ieškai dovanos kitam, o ją gavęs pasilieki sau? Noriu galvoti, kad nedažnai. Gavusi V.G.L. darbo knygą leidau sau ją peržvelgti. Ir stabtelėjau. Kiekvienas puslapis kalba už save...ir sustabdo akimirkai pabūti su savimi, susitelkti ir pažvelgti į vertybes, įsiklausyti į save ir šalia esantį ...Ar galima tai pavadinti darbo knyga? Linkusi suabejoti. Tai asmenybės pažinimo ir formavimo bendrakeleivė, kuri su tavim bus visur ir visada. Sustok akimirkai, apsidairyk ir įsigyk... Pirksiu antrą knygą ir dovanosiu. Ačiū, kad kuriate ir dalinatės su mumis."
Previous
Next

Contacts

DSC02540 Edit copy scaled

_inspired by laura

“IBL”, IVP Nr: 1087505

Ask a question

Business planner available at: