Svarbu išmokti tinkamai reaguoti į bet kokią kritiką savo ir savo projekto atžvilgiu. Neretai tokie kandūs žodžiai sugriauna mūsų tikėjimą tuo, ką darome, ir dėl to prarandame entuziazmą ir net pasitraukiame iš veiklos. Taigi turime išmokti priimti kritiką taip, kad ji didintų mūsų entuziazmą, o ne jį mažintų. Dvi dažniausiai pasitaikančias klaidos, kurias galime padaryti reaguodami į kritiką apie mus arba apie tai, kas mums rūpi.
Pirmoji galima klaida. Jei kas nors mus asmeniškai kritikuoja, mes turėtume šiuos kaltinimus priimti su dėkingumu, o ne iš karto bandyti pasiteisinti. Mūsų užduotis – pabandyti suprasti, ką ji reiškia ir ką naudingo iš viso to galima sužinoti. Juk stengiamės išsiugdyti besimokančiojo požiūrį, todėl visus aplinkinius suvokiame, kaip savo mokytojus, per kuriuos likimas mums linki sėkmės. Teisingas atsakas į bet kokią kritiką priklauso nuo mūsų gebėjimo įžvelgti jos priežastis ir atskirti jas nuo prasimanymų. Viskas šiame pasaulyje turi ir pliusų, ir minusų, o mūsų užduotis – neatsisakyti pliusų ir nesivelti į erzinančius minusus. Sutinkame, kad mūsų veiksmuose yra minusų, ir nemažai jų, tačiau nesutinkame, kad mūsų veiksmuose nėra pliusų. Bandymas minusais užgožti visus pliusus vadinamas provokacija. Trumpai tariant, nereaguokite emociškai į kritiką ir nepradėkite gintis. Dėl to atrodome silpni, o pašaliniam žmogui tai yra netiesioginis įrodymas, kad kritikas yra teisus. Turime suprasti, kad jei mūsų planai kritikuojami, tai nereiškia, kad mūsų planai yra blogi, tai rodo, kad juos įgyvendiname nepakankamai gerai. Už tai esame dėkingi tiems, kurie mums tai nurodo. Kitaip tariant, kritika neturėtų žlugdyti mūsų įkvėpimo laikytis savo planų, ji turėtų mus įkvėpti tobulinti savo veiklą.
Antroji galima klaida arba netinkama reakcija į kritiką mūsų atžvilgiu yra bandymas diskredituoti oponentą ieškant ir nurodant jo ar jos trūkumus. Tai draudžiamas sąžiningų diskusijų metodas. Supratome, kas mums sakoma, ir esame už tai dėkingi, tačiau neprivalome ginčytis ir įrodinėti savo teisybės. Esame verslūs žmonės, o tai reiškia, kad neturime prabangos ginčytis dėl kiekvieno klausimo.
Laura Butkevičienė
Šaltinis / Ruzov V.O. Kaip suburti svajonių komandą, (2018)